Astronomia fascynuje ludzi od starożytności, a to właśnie w Polsce żył i tworzył Mikołaj Kopernik, który opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego. Wiele polskich uczelni oferuje studia na kierunku astronomia, które, wbrew pozorom, oferują ciekawe ścieżki dalszej kariery. Co robić po astronomii? Jakie możliwości zawodowe są dostępne po ukończeniu studiów na tym kierunku?
Kariera akademicka
Większość absolwentów astronomii myśli o karierze naukowej. Nie ma co się dziwić, to oczywista ścieżka rozwoju, bowiem raca badawcza zapewnia możliwość odkrywania tajemnic Wszechświata, publikowania wyników w renomowanych czasopismach naukowych oraz uczestniczenia w międzynarodowych projektach.
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, bo nakłady finansowe na badania astronomiczne są spore, a polskie uczelnie chętnie uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych – to właśnie Polak odkrył pierwszą planetę pozasłoneczną, a nasi rodacy mogą się pochwalić wieloma innymi, równie wielkimi osiągnieciami.
Możliwe ścieżki kariery naukowej po astronomii obejmują:
- Obserwacje astronomiczne – analizę danych z teleskopów naziemnych i kosmicznych.
- Astrofizykę teoretyczną, czyli rozwijanie modeli matematycznych opisujących zjawiska kosmiczne.
- Kosmologię – badanie historii i struktury Wszechświata.
- Astronomię planetarną – analizę planet w Układzie Słonecznym i poza nim.
Przemysł kosmiczny
Branża kosmiczna dynamicznie się rozwija, a zapotrzebowanie na ekspertów z zakresu astronomii jest równie duże, co za czasów wyścigu kosmicznego w drugiej połowie XX wieku. Firmy takie jak SpaceX, Blue Origin czy Airbus Defence & Space oferują stanowiska związane z projektowaniem satelitów, planowaniem misji kosmicznych czy analizą danych pochodzących z kosmosu. Jednak przemysł kosmiczny to setki mniejszych firm i startupów, także polskich, które pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami z tego zakresu.
Przykładowe ścieżki kariery w przemyśle kosmicznym:
- Inżynier danych kosmicznych – zajmuje się analizą informacji z satelitów i sond kosmicznych.
- Specjalista ds. nawigacji kosmicznej – pracuje nad trajektoriami lotów kosmicznych.
- Ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji – rozwija algorytmy wykorzystywane w eksploracji kosmosu.
Technologie informatyczne i analiza danych
Współczesne badania astronomiczne robi się na ogromnych zbiorach danych pochodzących z obserwacji, które są w większości zautomatyzowane – komputer steruje teleskopem lub radioteleskopem, a zaawansowane algorytmy obrabiają dane, jeszcze zanim spojrzy na nie człowiek. Nad stronę techniczną i praktyczną czuwają eksperci – to też ciekawa ścieżka kariery po astronomii.
Najciekawsze ścieżki kariery w tym obszarze obejmują:
- Big Data, czyli masowa analiza danych uzyskanych w wyniki obserwacji astronomicznych.
- Programowanie – chodzi tutaj o rozwój oprogramowania do symulacji czy analizy danych.
- Uczenie maszynowe – tworzenie algorytmów, które wspierają rozwój sztucznej inteligencji wspierającej astronomów w badaniach.
Edukacja i popularyzacja nauki
Astronomia fascynuje ludzi na całym świecie. Ludzie chcą dowiedzieć się o najnowszych odkryciach, a przy okazji poznać kosmos trochę lepiej. Niektórzy absolwenci astronomii kontynuują swoją karierę jako popularyzatorzy nauki lub dziennikarze popularnonaukowi.
Ścieżki kariery popularyzatora nauki obejmują:
- Nauczyciela – w szkołach średnich lub na uczelniach wyższych.
- Pracownika edukacyjnego – w planetariach, muzeach nauki.
- Dziennikarza popularnonaukowego w mediach tradycyjnych i nowoczesnych.
- Autora treści edukacyjnych – tworzenie książek, artykułów, filmów czy podcastów o tematyce kosmicznej, prowadzenie własnego kanału na YouTube lub bloga itd.
Jak więc widać, ścieżek kariery po astronomii jest dużo, nie muszą się one ograniczać do kariery akademickiej na uczelni. Jednak na pewno nie są to łatwe studia, które z automatu gwarantują dobrze płatną pracę – trzeba mieć pomysł na siebie i swoją przyszłość, żeby poprowadzić karierę we właściwym kierunku.